Exkurze do Osvětimi

Exkurze do Památníku holocaustu v polské Osvětimi, která odpovídala tématice učiva, se měli možnost zúčastnit studenti druhých ročníků. Exkurze měla dvě části. V té první nám přidělili sluchátka. Paní průvodkyně nám pak pověděla vše o životě vězňů v koncentračním táboře Osvětim. Při číslech, která měla odpovídat počtu mrtvých lidí, mi běhal mráz po zádech. Pohled na hromady vlasů, bot či kufrů přinutil nejen mne zamyslet se nad tím, jak skvělý život vlastně máme a jak si ho musíme vážit.

V druhé části nás autobus převezl do Brzezinky, novější a rozlehlejší části nacistického vyhlazovacího tábora. Při procházení táborem a prohlídce dřevěných baráků, v nichž se tísnily tisíce vězňů v hrozných podmínkách, jsme si vyslechli výklad o tom, jak velmi ti lidé museli trpět. Věřte mi, nedovedete si to ani představit. Paní průvodkyně nám vše dobře přiblížila. V závěru druhé části exkurze jsme se podívali na celý tábor z věže nad vstupní bránou do tábora smrti. Viděli jsme koleje, po nichž přijížděly transporty a jejich „cestující“ byli ihned selektováni… Viděli jsme zbytky stovek baráků a v dáli ruiny krematorií, z nichž se tehdy nepřetržitě valil dým z tisíců spalovaných těl. Byl to smutný, ale opravdu silný zážitek.

Spolužákům z prvních ročníků bych doporučila, aby neváhali a na tento zájezd v příštím roce určitě jeli. Určitě je tato exkurze velkým přínosem do života.

 

 


Návrat

Předchozí stránka: Průkazy ISIC a čipy
Následující stránka: Humanitární činnost