Menu

Zdravé děti - šťastní rodiče

Logo projektu:

logo projektu Zdravé děti - šťastní rodiče

Název projektu:

„Zdravé děti – šťastní rodiče“

Zaměření projektu:

Edukace dětí MŠ, prvních a druhých tříd ZŠ v problematice racionálního stravování, které je důležitou prevencí před vznikem nemocí, především však před vznikem obezity. Prevence je v problematice obezity u dětí významná, jelikož je stále zaznamenáván nárůst tohoto metabolického onemocnění v celé populaci, děti nevyjímaje.

Výživa je nedílnou součástí života člověka, je jeho nutnou potřebou. Nejpřirozenější výživou dítěte po narození je mateřské mléko. Druhá polovina kojeneckého období je již pro dítě také poznáním něčeho nového – příkrmů v podobě zeleniny, ovoce, lehce stravitelného masa, obilninových kaší apod. Postupně v batolecím období přechází dítě na stravu „dospělých“ a to jak konzistencí, tak formou podávaných pokrmů. Dětství je dobou, kde děti přijímají mnoho návyků svých vzorů – rodičů, prarodičů, sourozenců. Později také svých vrstevníků a v neposlední řadě na ně mají vliv reklamy.

Dospělí by se měli snažit právě proto ukazovat dětem správný směr ve volbách toho, co budou jíst pravidelně a co bude v jejich jídelníčku zařazeno jen občas pro chuť či zpestření. Je tomu tak? Děti by měly mít také představu o množství jídla, které mohou sníst, že není nutné jíst do sytosti, měly by se naučit jíst pravidelně a vědět, které potraviny jsou zcela nezbytné pro jejich správný vývoj.

Vhodná edukace dětí předškolního a mladšího školního věku o racionálním stravování, které má být součástí životního stylu každého z nás, je proto cílem realizace projektu. Chceme naučit děti to, co j správné, kolik a co by měly jíst.

Cíl projektu:

 • Ukázat dětem příklady správného jídelníčku (kombinace potravin…)
 • Naučit je orientovat se v potravinách (názvy potravin, původ potravin…)
 • Objasnit jim důležitost některých potravin v jídelníčku a naopak (třídění potravin na vhodné a nevhodné…)
 • Motivovat je ke správnému stolování (ukázky stolování, stolování s dětmi)
 • Motivovat je k pohybu (cvičení, tanec, pohybová hra)
 • Ovlivnit stravovací zvyklosti dětí tak, aby podle svých vývojových schopností byly schopny určit potraviny a pokrm, které mohou mít negativní dopady na zdraví člověka – především na rozvoj obezity
 • V rámci možností zapojit také rodiče

 

Programy byly rozděleny do tří pomyslných skupin a to pro děti od 3-4 let, pro předškolní děti a děti 1. a 2. třídy ZŠ.

Teletubbies – zdravý den. Edukační pohádka je určena pro děti od 3 - 5 let. Hlavní postavou je Sluníčko, které probouzí líné Teletubies a vybízí je k pohybu a zdravému stravování. Sluníčko pak nabádá děti, aby postavičkám pomohly správně zařadit vhodné a nevhodné potraviny.

Prasátko Pepa - Edukační pohádka je určena pro děti od 3 - 5 let. Hlavní postavou je Prasátko Pepa, které spolu s maminkou, tatínkem a bráškou Tomíkem jedou do supermarketu nakupovat zdravé potraviny pro tatínka, jež má zhubnout. Děti se nenásilnou formou dovídají o jednotlivých potravinách, o tom, jak jsou nebo nejsou pro děti prospěšné.

Mickyho klubík - Edukační pohádka je určena pro děti od 3 – 5 let. Mickey spolu s Minnie naučí děti zásady potravinové pyramidy. Děti dobrodružnou formou plní různé úkoly spojené s rozeznáváním potravin.

O králíčkovi, který si zamiloval ovoce a zeleninu - Edukační pohádka je určena pro děti od 3 – 5 let. Velmi interaktivní maňásková pohádka, která učí děti vhodným stravovacím návykům formou povídání o potravinách, děj se v průběhu přizpůsobuje skupině dětí, jejich reakcím, děti také společně s králíčkem cvičí.

Kočička a pejsek vaří zdravý dort - Edukační pohádka je určena dětem od 3 – 5 let. Kočička s pejskem uvaří nezdravý dort, po kterém je oba bolí bříško, poté se pustí do vaření zdravého dortu, který je moc dobrý a už je po něm bříško nebolí. Děti jim pomáhají vybírat potraviny do zdravého dortu.

Výletník poznává svět - Edukační pohádka je určena pro předškolní děti a žáky 1. a 2. třídy základní školy. Hlavní postavou je Výletník, který navštíví zahradníka, pekaře a farmáře a spolu s dětmi poznává zdravé a nezdravé potraviny.

Smajlíkovo poznávání potravin - Edukační program je určen pro předškolní děti a děti 1. a 2. třídy základní školy. Hlavními postavami jsou tři Smajlíci – zelený, žlutý a červený, kteří jsou zbarveni dle semaforu. Hra je interaktivní a zapojuje děti, aby správně rozdělili pokrmy a potraviny na ty, které můžeme každý den, občas a výjimečně.

Barevné tancování - Program je určen pro děti od 3 – 8 let. Hlavními postavami jsou tři tanečnice, které vyzývají děti
k tanci a pohybu, společně s dětmi na vybranou hudbu tančí. Tento program je využíván dle potřeby většinou do projektových dnů, kde se připravuje pro děti 1. a 2. tříd celé edukační dopoledne. Typ tance a délka aktivity se přizpůsobí věku dětí.

Interaktivní přednášky - Edukační program je určen pro děti v 1. a 2. třídě základní školy.

 • Prezentace o vitamínech a minerálech.
 • Prezentace k potravinové pyramidě.
 • Tvorba potravinových koláží.
 • Skládanka potravinových  puzzlí.
 • Výroba vlastní potravinové pyramidy.
 • Tvorba obrázkových křížovek.

Druhá etapa projektu byla zahájena v únoru 2016.

Informace

Zpracovatel projektu

Mgr. Miriam Návratová, DiS.

Garant projektu

Mgr. Miriam Návratová, DiS.

Koordinátoři projektu:

Mgr. Miriam Návratová, DiS.

tel.: 595693623, miriam.navratova@zdrav-ova.cz

Mgr. Jitka Knápková

tel.: 595693623, jitka.knapkova@zdrav-ova.cz

Bc. Kamila Mazurová

tel.: 595693625, kamila.mazurova@zdrav-ova.cz

 

Výsledek obrázku pro facebook

 

Videoreportáže:

červen 2015

HTV (do 5:50 min.)

duben 2015

TV Polar (6. minuta)

TV Polar

březen 2015

ČT (ivysilání)

ČT (události v regionech) 26.3.2015

ČT (události v regionech) 31.3.2015